Výzvy

ETNOLOGICKÉ ROZPRAVY 2025 / 1

Slovesný folklór

Slovesný folklór je pojem, ktorý v dnešnej dobe môže pôsobiť azda trochu zatuchnuto, ale tí, ktorí sa mu profesionálne oddali, vedia, ako tento prvý dojem klame. Pôvodná fascinácia umením nevzdelaných vidieckych spoločenstiev zrodená v období romantického nacionalizmu sa pretavila do systematických, metodologicky vycibrených, medzinárodne a interdisciplinárne prepojených výskumov, ktoré sa snažia o dekódovanie vnútornej dynamiky spontánnej umeleckej tvorivosti. V snahe o nové zadefinovanie folkloristiky sa približne v polovici minulého storočia začali odborníci zhodovať v tom, že folklór nepredstavuje predindustriálnu fosíliu, ale je prítomný aj v modernej, čoraz viac globalizovanej spoločnosti. Z týchto diskusií sa vyvinulo porozumenie folklóru ako spontánnej neprofesionálnej kreativity tradovanej v (malých) sociálnych skupinách, vývojovo adaptabilnej a stále prítomnej aj vo svete popkultúry, internetu, sociálnych sietí a umelej inteligencie. V prípade slovesného folklóru sa jedná o texty, ktoré síce slúžia aj ako voľnočasová zábavná aktivita, zároveň však originálnym spôsobom reflektujú obavy, úzkosti, túžby a predstavy o svete, ktoré sú v rôznych variantoch zdieľané v podobných komunitách po celom svete. Tieto príbehy sú neraz aktívnou súčasťou enkulturácie a akulturácie, pričom môžu byť nástrojom utužovania vnútroskupinovej identity, ale aj vyostrovania medziskupinových konfliktov.

Tematické číslo venované tradičným aj netradičným žánrom slovesného folklóru pozýva k zasielaniu príspevkov o:

  • teoretických a metodologických prístupoch slovesnej folkloristiky,
  • nových formách a žánroch slovesného folklóru (mestské/súčasné povesti, prvky slovesného folklóru v popkultúre a masmédiách a pod.),
  • scénických formách slovesného folklóru,
  • aktuálnych výsledkoch terénneho výskumu slovesného folklóru,   
  • historických, sociálnych, psychologických a i. kontextoch výskumu slovesného folklóru,
  • dejinách slovesnej folkloristiky,
  • význame a perspektívach výskumu slovesného folklóru (aj v podobe esejí).

Pripravované číslo časopisu Etnologické rozpravy venujeme doc. PhDr. Hane Hlôškovej, CSc., pri príležitosti jej životného jubilea.

Abstrakty štúdií zasielajte redakcii na emailovú adresu etnologicke.rozpravy@gmail.com a hosťujúcej editorke Z. Panczovej na zuzana.panczova@savba.sk do 15. decembra 2024.

Termín odovzdania príspevkov: 15. február 2025

Hosťujúca editorka:

Mgr. Zuzana Panczová, PhD.

Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i.

Pokyny pre zasielanie príspevkov: postupujte podľa pokynov pre zasielanie príspevkov uvedených na webovej stránke Národopisnej spoločnosti Slovenska, https://nss.sav.sk/etnologicke-rozpravy/pokyny-pre-autorov/