Vyšla monografia Kysuckí vrchári, ktorú autorsky pripravil Martin Priečko. Publikáciu vydala Národopisná spoločnosť Slovenska.
Monografia Kysuckí vrchári je modelom komplexnej monografie, ktorá dokumentuje rozmanité prejavy typického spôsobu života v rázovitom horskom prostredí Javorníkov, čomu zodpovedá aj samotná štruktúra publikácie. Textové spracovanie je postavené na základe dlhoročných terénnych výskumov M. Priečku v sledovanom prostredí. Výskumu rozptýleného osídlenia sa venuje už od roku 1998. Až doposiaľ sa mu podarilo získať značné penzum rozmanitého výskumného materiálu (cca 100 rozhovorov), ktorý sa stal základnou pramennou bázou pre tvorbu prezentovanej monografie. M. Priečko realizoval svoje empirické aktivity prevažne etnografickou metodikou, realizovaním dlhodobých a opakovaných pobytov v odľahlých sídlach (interview s poslednými obyvateľmi, interview s presídlenými potomkami, rozhovory s chalupármi a pod.) ako aj priamou účasťou na rozmanitých komunitných aktivitách cirkevného alebo spoločenského charakteru (napr. vrchárske bohoslužby, svätenie krížov a pod.). Keď k takejto rozsiahlej empirickej báze prirátame početné archívne materiály, dokumentujúce vznik tohto osídlenia a množstvo vizuálnych a ikonografických prameňov (archívne i súčasné fotografie), monografia tak prináša sumarizujúci pohľad na spôsob života v geo-klimaticky i spoločensky znevýhodnenom prostredí dolnokysuckých osád ako organickej časti sídelnej urbanistiky kysuckého regiónu.
Vzhľadom k skutočnosti, že v niektorých prevažne vzdialenejších osadách dožívajú poslední jednotlivci, resp. pamätníci života v odľahlých sídlach, majú získané informácie opodstatnený význam pri dokumentácií mnohých prejavov kultúry a spôsobu života obyvateľov rozptýleného osídlenia. V tejto súvislosti je nevyhnutné pripomenúť, že mnohé z empirických aktivít autora spĺňajú zároveň charakter záchranných výskumov zameraných na rekonštrukciu typického štýlu života v rozptýlenom osídlení, pretože postupom času v mnohých osadách nachádza posledné zvyšky autochtónnej populácie, resp. k niektorým lokalitám už nie je možné v súčasnosti tento typ respondentov vôbec vystopovať. Z regionálneho hľadiska sa doposiaľ problematike disperzného osídlenia napr. na dolných Kysuciach nevenovala takmer žiadna odborná pozornosť, na rozdiel od ďalších horských oblastí s rozptýleným osídlením (oblasť Hontu, Myjavských kopaníc alebo štálovskej oblasti okolia Novej Bane) na Slovensku.
Prezentácia publikácie a predaj bude prebiehať v priebehu roka 2020. Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.