ETNOLOGICKÉ ROZPRAVY 2024 / 2
Rituály a ritualizácia
Dlhodobý záujem etnológie a antropológie o rituály a presvedčenia s nimi spojené viedol k rozpracovaniu závažných teoretických téz a uskutočneniu mnohých empirických výskumov, ktoré natrvalo ovplyvnili vývoj oboch disciplín. Typológie rituálov sa môžu odvíjať od vnímania času v najužšom ľudskom aj prírodnom prostredí, preto je časté ich delenie podľa fáz životného cyklu a podľa druhu kalendárov. Nemenej pozoruhodné sú rituály, ktoré sa týkajú každodennosti, recipročného správania sa, prírodného prostredia, politiky a ekonómie. Napokon zameranie na úlohu rituálov v socioekonomických a politických procesoch je významnou témou sociálnych vied. Rituály môžu spájať aj oddeľovať, komunikujú smerom k členom skupiny, ale aj navonok k tým, ktorí sú za ich hranicou. Rituály nastoľujú pravidlá interakcie aj normy interpretácie, aj cez symbolickú subverziu či uzavretosť. Ľudské spoločnosti sú teda prestúpené rituálmi a ritualizovanými praktikami.
Redakcia časopisu privíta teoretické a empirické štúdie, eseje a diskusné príspevky k relevantným témam vrátane nasledujúcich:
- Teoretické a metodologické prístupy v štúdiu rituálov a ritualizácie
- Rituál a socializácia
- Rituál, spolupráca a komunita
- Rituál, príbuzenstvo, domácnosť
- Rodové aspekty ritualizácie
- Rituál, metafora a smiech
- Rituál a náboženstvo
- Rituál a magické praktiky
- Rituál a evolúcia
- Rituál a kognícia
- Rituál v procesoch sekularizácie
- Rituály, politika a propaganda
- Rituály a masmédiá
- Ritualizácia a nehmotné kultúrne dedičstvo
- Ritualizované prejavy etnickej a národnej identity
- Jazyk rituálu a jeho reprodukcia vo vzdelávaní
- Rituál a spotreba
- Rituál a práca
- Rituál a globalizácia
- Komercializácia rituálnych praktík
- Rituál ako terapia
Pripravované číslo časopisu Etnologické rozpravy venujeme Doc. Kornélii Jakubíkovej pri príležitosti jej životného jubilea.
Abstrakty štúdií zasielajte redakcii na emailovú adresu etnologicke.rozpravy@gmail.com a hosťujúcej editorke H. Tužinskej na helena.tuzinska@uniba.sk do 31. marca 2024.
Termín odovzdania príspevkov: 15. júna 2024
Hosťujúca editorka:
doc. Mgr. Helena Tužinská, PhD.
Univerzita Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta UK, Katedra archeológie Katedra archeológie a kultúrnej antropológie
Pokyny pre zasielanie príspevkov: postupujte podľa pokynov pre zasielanie príspevkov uvedených na webovej stránke Národopisnej spoločnosti Slovenska, https://nss.sav.sk/etnologicke-rozpravy/pokyny-pre-autorov/
ETNOLOGICKÉ ROZPRAVY 2024 / 1
Voda
Téma prvého čísla Etnologických rozpráv v roku 2024 je venovaná fenoménu vody v rozličných aspektoch, ktoré sú súčasťou ľudskej kultúry. Voda je jeden zo základných predpokladov života a jej príjem je nevyhnutný pre človeka, živočíchov i rastliny. Okrem priamej konzumácie slúžila a slúži na prípravu jedál, napájanie zvierat, zavlažovanie plodín, očistu, výrobu, dopravu, rekreáciu; ako zdroj energie, v rituáloch a pod. Vodné toky a plochy tvoria súčasť krajiny a jej vnímania; sú človekom upravované a využívané, ale predstavujú i nebezpečenstvo (záplav). Voda teda nie je len fenoménom prírodného prostredia, ale je významným aspektom kultúry, na čo chce pripravené číslo časopisu zamerať svoju pozornosť.
Redakcia privíta teoretické a empirické štúdie, eseje a diskusné príspevky, ktoré sa venujú fenoménu vody v širokom kontexte kultúry vrátane nasledujúcich aspektov:
- konzumácia vody, voda v strave a očiste (studne, studničky, vodovody, balená voda)
- voda vo výrobe (mlyny, elektrárne)
- doprava po vode (člny, kompy, plte, lode), mosty
- lodníci, prievozníci a iné zamestnania súvisiace s vodou
- voda a rekreácia (kúpanie, vodné športy, splavovanie, korčuľovanie, kúpaliská, pláže, dovolenky pri vode)
- rybárstvo a rybolov
- voda v krajine a v sídlach (nábrežia, fontány)
- potoky, rieky, jazerá, kanály, vodné nádrže a vodné plochy (močidlá, priehrady, hate, tajchy)
- voda v rituáloch, vo folklóre (pranostiky) a predstavách (živá voda; vodníci, víly)
- voda a nebezpečenstvo (záplavy), klimatické zmeny
- voda ako téma etnologického bádania
Abstrakty štúdií zasielajte redakcii na emailovú adresu etnologicke.rozpravy@gmail.com do 15. decembra 2023.
Termín odovzdania príspevkov: 15. február 2024
Editorom čísla je:
Mgr. Juraj Janto, PhD.
Univerzita Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta UK, Katedra archeológie Katedra archeológie a kultúrnej antropológie
Pokyny pre zasielanie príspevkov: postupujte podľa pokynov pre zasielanie príspevkov uvedených na webovej stránke Národopisnej spoločnosti Slovenska, https://nss.sav.sk/etnologicke-rozpravy/pokyny-pre-autorov/
ETNOLOGICKÉ ROZPRAVY 2023 / 2
Folklorizmus
V roku 2005 bolo problematike vedomého zaoberania sa fenoménmi tradičnej ľudovej kultúry a ich spracúvaniu venované monotematické číslo Etnologických rozpráv. Predmetom záujmu a spracovania – vo výtvarnom umení, hudbe, literatúre, neskôr na scéne či vo filme a televízii sa stávali také prejavy tradičnej kultúry, ktoré reprezentovali dobové predstavy o minulosti, kráse, pozitívnych ideových hodnotách a ich blízkosti pre súčasníka – domáceho i zahraničného. Všetky tieto prejavy zahŕňame pod pojem folklorizmus. Termín zaviedol Paul Sebillaut v 2. polovici 19. stor. na označenie rôznych foriem zaoberania sa tradičnou ľudovou kultúrou v iných komunikačných systémoch a s inými funkciami, ako v tzv. pôvodnom prostredí ich existencie. Teória i dejiny folklorizmu sa vo svetovej folkloristike spracúvajú priebežne a intenzívne v podstate od 60. rokov 20. storočia, i keď je k dispozícii viac príspevkov k teórii a dobovej praxi vo folklorizme, ako sumarizujúcich štúdií o dejinách folklorizmu. Mnohé súčasné javy folklorizmu vykazujú vlastnosti, na základe ktorých je možné uvažovať o ich blízkej príbuznosti s javmi, procesmi a funkciami masovej či populárnej kultúry – takými sú masová rozšírenosť a prístupnosť, šírenie prostredníctvom médií, výrazná komerčná a zábavná funkcia ai.
Pripravované číslo Etnologických rozpráv chce dať priestor aktuálnemu odbornému diskurzu k uvedenej problematike. Redakcia časopisu privíta teoretické a empirické štúdie, eseje a diskusné príspevky k témam, ktoré sa týkajú problematiky nehmotného kultúrneho dedičstva a folklorizmu vrátane nasledujúcich:
- koncepty a terminológia
- fenomény tradičnej kultúry v kontextoch populárnej/masovej kultúry
- dejiny folklorizmu na Slovensku
- legislatíva a implementácia štátnej kultúrnej politiky vo vzťahu k tradičnej kultúre
- osobnosti folklorizmu
- súčasní nositelia a inštitúcie folklorizmu
- súčasné funkcie folklorizmu
Abstrakty štúdií zasielajte redakcii na emailovú adresu etnologicke.rozpravy@gmail.com do 15. apríla 2023.
Termín odovzdania príspevkov: 15. júna 2023.
Hosťujúca editorka:
doc. PhDr. Hana Hlôšková, CSc. (emeritus) (anna.hloskova@uniba.sk)
Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV
Pokyny pre zasielanie príspevkov: postupujte podľa pokynov pre zasielanie príspevkov uvedených na webovej stránke Národopisnej spoločnosti Slovenska, https://nss.sav.sk/etnologicke-rozpravy/pokyny-pre-autorov/
ETNOLOGICKÉ ROZPRAVY 2023 / 1
Migrácie
Migrácia vždy bola dôležitou súčasťou ľudskej skúsenosti. Migrácie poháňa mnoho faktorov: niektoré z nich súvisia s lepšími príležitosťami, iné nútia ľudí utekať pred nepriaznivými podmienkami a nebezpečenstvom. Výsledkom pohybov z jedného miesta na druhé sú rôzne skúsenosti migrantov, ich rodín a ľudí, ktorí čelia novoprichádzajúcim. Vplyvy migrácie sú dnes skutočne globálne a výskum migrácie, jej príčin aj dôsledkov, je kľúčovou oblasťou bádania v rôznych spoločenskovedných a humanitných disciplínach.
Pripravované prvé číslo časopisu Etnologické rozpravy v roku 2023 sa zameriava na rôzne aspekty migrácií v súčasnej spoločnosti. Redakcia časopisu privíta teoretické a empirické štúdie, eseje a diskusné príspevky k relevantným témam vrátane nasledujúcich:
- Faktory ovplyvňujúce migráciu
- Spoločenské a politické reakcie na rozsiahlu migráciu
- Dôsledky migrácie
- Politika v oblasti migrácie
- Práva utečencov a iných vysídlených osôb
- Integrácia migrantov do novej spoločnosti
- Viacgeneračná migrácia
- Domácnosti migrantov
- Nové modely a trendy v oblasti migrácie a mobility
- Rodové aspekty migrácie
- Transnacionalizmus
- Diaspóra
Abstrakty štúdií zasielajte redakcii na emailovú adresu etnologicke.rozpravy@gmail.com do 15. decembra 2022.
Termín odovzdania príspevkov: 15. februára 2023
Pokyny pre zasielanie príspevkov: postupujte podľa pokynov pre zasielanie príspevkov uvedených na webovej stránke Národopisnej spoločnosti Slovenska, https://nss.sav.sk/etnologicke-rozpravy/pokyny-pre-autorov/
ETNOLOGICKÉ ROZPRAVY 2022 / 2
Mesto v socializme
Výskum života v 2. polovici 20. storočia, či presnejšie v období režimu štátneho socializmu, patrí medzi aktuálne témy súčasného etnologického bádania na Slovensku. Okrem skúmania spomienok, ktoré sa viažu k dejinným udalostiam a zvratom politických dejín, sa bádanie sústreďuje aj na spôsob života, kultúru všedných i sviatočných dní tohto obdobia. Osobitne potrebné a zaujímavé je sledovať túto tému v období programovej urbanizácie a modernizácie Slovenska v mestských lokalitách. Preto sa pripravované číslo Etnologických rozpráv chce zamerať práve na oblasť urbánnej kultúry. Redakcia časopisu privíta teoretické a empirické štúdie, eseje a diskusné príspevky k témam, ktoré sa týkajú spôsobu života tohto obdobia v urbánnom prostredí vrátane nasledujúcich:
- socializmus v mestskom priestore – formy a podoby
- budovanie mesta a jeho (noví) obyvatelia
- mesto a (priemyselné) závody
- bývanie v meste
- verejný priestor
- životné štýly
- sviatky a slávnosti
- voľný čas
- naratívne reprezentácie dejín mesta
- kultúra modernej (socialistickej) spoločnosti
Abstrakty štúdií zasielajte redakcii na emailovú adresu etnologicke.rozpravy@gmail.com a na emailovú adresu hosťujúceho editora juraj.janto@uniba.sk do 15. júna 2022.
Termín odovzdania príspevkov: 31. augusta 2022.
Termín zaslania recenzií, správ a personálií: 25. októbra 2022.
Hosťujúci editor:
Mgr. Juraj Janto, PhD. (juraj.janto@uniba.sk)
Katedra etnológie a muzeológie, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
ETNOLOGICKÉ ROZPRAVY 2022 / 1
Telo a spoločnosť
Výskum tela v sociálnom a kultúrnom kontexte patrí ku klasickým témam etnológie a sociokultúrnej antropológie. Otázky týkajúce sa tela a telesnosti sa prelínajú s mnohými oblasťami výskumu sociálnych vied, vrátane sexuality, pohybových a športových aktivít, či zdravia a chorôb. Masmediálne reprezentácie, ktoré sú dnes súčasťou každodenného života všade na svete, obsahujú množstvo vyobrazení tela a fyziologických procesov. S telom sa pritom v každej kultúre spájajú morálne normy, ale aj množstvo stereotypov. Pripravované prvé číslo časopisu Etnologické rozpravy v roku 2022 poskytne priestor príspevkom venovaným téme spoločnosti a tela. Redakcia časopisu privíta teoretické a empirické štúdie, eseje a diskusné príspevky k relevantným témam vrátane nasledujúcich:
- Masmediálne reprezentácie tela
- Rodové aspekty tela a telesnosti
- Transrodové otázky a Queer štúdie
- Dejiny výskumu tela a telesnosti
- Morálne posudzovanie telesných a sexuálnych praktík v dejinách a v súčasnosti
- Medicína a zdravie
- Telo a sexualita
- Medikalizácia tela a sexuality
- Šport a pohybové aktivity
Abstrakty štúdií zasielajte redakcii na emailovú adresu etnologicke.rozpravy@gmail.com do 15. januára 2022.
Termín odovzdania príspevkov: 31. marca 2022.
Etnologické rozpravy 2021 / 2
Morálne naratívy v dejinách
Príbehy o dejinných udalostiach patria k najdôležitejším aspektom každej kultúry. Ich významnou charakteristikou je identita príslušníkov danej spoločnosti, ktorá je prepojená s morálnymi normami, s tým, čo sa považuje za správne a nesprávne. Príbehy o minulosti sú kľúčovým elementom kultúrnej výchovy – poskytujú vzor pre hrdinské činy, ale aj obrazy nepriateľov. Môžu preto odhaliť nielen nuansy morálnych pravidiel, ale aj úlohu dejín v sociálnopolitickom kontexte. Pripravované druhé číslo časopisu Etnologické rozpravy v roku 2021 poskytne priestor príspevkom venovaným téme morálnych naratívov v dejinách. Redakcia časopisu privíta teoretické a empirické štúdie, eseje a diskusné príspevky k relevantným témam vrátane nasledujúcich:
- Využívanie dejín na interpretáciu súčasnosti
- Morálne emócie v reprezentáciách dejinných udalostí
- Obrazy hrdinov a nepriateľov v dejinách
- Úloha dejín v kultúrnej výchove
- Morálne posudzovanie náboženských a etnických skupín v príbehoch o minulosti
- Masmediálne reprezentácie dejín
- Konšpiračné teórie
- Reprezentácie dejinných udalostí v politickom kontexte
- Spomienkové slávnosti
Abstrakty štúdií zasielajte redakcii na emailovú adresu etnologicke.rozpravy@gmail.com do 15. apríla 2021.
Termín odovzdania príspevkov: 30. júla 2021.